الاینر های شفاف

الاینر شفاف(clear aligner)، یک نوع درمان ارتودنسی می باشد که در آن از یک فرم شفاف و پلاستیکی برای تنظیم دندانهای بیمار استفاده می گردد.

دراین روش درمان؛ اسکن دیجیتالی قالب دندانهای بیمار توسط نرم افزارهای رایانه ای تجزیه و تحلیل می شود و دندانها به شیوه ی دلخواه مرتب می گردند.  رایانه مراحل بین موقعیت های دندان فعلی و دلخواه را پیشنهاد داده  و برای هر مرحله یک مدل خروجی ایجاد می کند. هر الاینر طبق مراحل تولید شده حدود ۱۲ ساعت در روز به مدت دوهفته در دهان بیمار قرار می گیرد و پس از آن نوبت الاینرهای مراحل بعد است. الاینر ها به آرامی دندانها را به موقعیتی که بین دندانپزشک و بیمار توافق شده است، حرکت می دهند.

مزایای استفاده از الاینر:

نامرئی بودن

دلیل اصلی اینکه بیماران مایل به انتخاب این نوع درمان می باشند، نامرئی بودن آن است. الاینر کمک می کند تا این واقعیت را پنهان کنید که بیمار تحت درمان ارتودنسی قرار دارد زیرا در ارتودنسی معمولی عموما بیمار از نمایان بودن درمان احساس ناخوشایندی دارد.

قابل برداشت

در ارتودنسی معمولی بیمار هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن مشکلات به خصوصی دارد اما در این نوع درمان بیمار به راحتی با برداشتن الاینر شفاف خود می تواند  این کار را انجام دهد.

شستشوی الاینر به راحتی صورت میگیرد، بیمار میتواند غذا بخورد و دندانهای خود را بشوید علاوه بر آن بیمار مجبور نیست بعضی از غذاهایی که امکان اسیب در روند ارتودنسی معمولی داشت را از برنامه غذایی خود حذف نماید.

مزایای بهداشتی

در اردتودنسی معمولی به دلیل بروز مشکلات بهداشتی، ممکن است دندانها دچار پوسیدگی گردند.به دلیل اینکه ارتودنسی کلسیم را در معرض رسوب قرار می دهد، در اغلب بیماران پس از درمان ارتودنسی در دندانهای جلویی  بعد از برداشتن براکت ها، لکه های سفید روی دندان می ماند که ممکن است بیمار مجبور به انجام عمل ترمیم و زیبایی گردد.

هزینه ی کمتر

ارتودنسی نامرئی به طور معمول هزینه کمتری نسبت به ارتودنسی معمولی دارد

جلسات درمانی کوتاه تر

الاینر و ارتودنسی نامرئی  به جلسات کوتاه تری برای ادامه روند درمانی و بازبینی نسبت به ارتودنسی معمولی احتیاج دارد، الاینر هم در هزینه ها صرفه جویی می نماید هم در زمان.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *